האם כדאי לשדרג למערכת ההפעלה החדשה ווינדוס 11? במאמר זה נדון בחשיבות העניין ומדוע חשוב להתייעץ עם טכנאי מחשבים ואם אתם מחפשים טכנאי מחשבים בהרצליה או טכנאי מחשבים ברעננה.


מערכת ההפעלה חלונות 11 כבר כאן אתנו , והרבה מהמשתמשים בווינדוס 10 אולי כבר קיבלו את ההודעה שמעודדת לשדרג את המערכת בחינם, אך האם זה כדאי נכון לסוף שנת 2021? מערכת ההפעלה החדשה תספק למחשב שלכם מראה רענן וכמה פונקציות חדשות, אך עד כמה הן יעילות וחשובות? אחרי שהשתמשנו ובדקנו לעומק את ווינדוס 11 במשך זמן רב והתרשמנו מהשיפורים, נוכל לספר לכם מה חדש ושונה גם לטוב וגם לרע על מנת שתוכלו ללחוץ על כפתור השדרוג בראש שקט ולדעת האם אתם אכן מעוניינים לקחת את הצעד הזה קדימה כבר עכשיו. ואם בכלל.

לפני הכל – איך משיגים את וינדוס 11 בחינם? רוב האנשים משתמשים במערכת ההפעלה וינדוס 10 ויכולים לשדרג אותה בחינם כבר עכשיו, אך רצוי ואפילו הכרחי קודם כל לוודא שהמחשב שלכם אכן יוכל לתמוך בפעולתה בלי בעיות. יש לבדוק מה הדרישות המינימליות שתומכות במערכת ההפעלה. באופן כללי, אם רכשתם מחשב נייח או נייד חדש בשנים האחרונות, סביר להניח שהוא עומד בתנאים לשדרוג. כדי לראות האם השדרוג לווינדוס 11 זמין עבורכם, היכנסו להגדרות ושם לקטגוריית עדכון ואבטחה. אם אכן יש לכם את האפשרות, תראו אותה בצד שמאל (בעברית), שם תופיע ההודעה: "מחשב זה יכול להפעיל את Windows 11. לחצו על "בדוק אם הוא מוכן להתקין" ולאחר מספר שניות תופיע הודעה על המסך שבתחתיתה תראו את האפשרות "הורד והתקן". אם אתם מעדיפים לחכות לעת עתה, לחצו על "הישאר ב-Windows 10 לעכשיו".פעולה זו היא רק בדיקה ולא מחייבת התקנה עדיין של מערכת ההפעלה.

אם המחשב שלכם לא עומד בתנאים המינימליים להרצת מערכת ההפעלה החדשה, יהיה עליכם לקנות מחשב חדש לפני שתוכלו לעשות זאת, אולם בתקופה הקרובה כל מחשב שתרכשו יגיע באופן אוטומטי עם חלונות11. השדרוגים שאהבנו בווינדוס 11 יופי זה לא הכל בחיים, אך זה בהחלט חלק משמעותי ובולט בווינדוס 11. 

מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט מספקת עיצוב צבעוני, נקי וידידותי יותר למשתמש, בה בעת שהוא משלב הרבה אלמנטים שיהפכו אותו למוכר וקל לתפעול עבור מי שכבר רגיל להשתמש בווינדוס 10 – לא תצטרכו ללמוד הרבה דברים חדשים כדי להשתמש במערכת ההפעלה הזו בנוחות. שורת המשימות אסתטית ונוחה יותר לשימוש השינוי המשמעותי הראשון והבולט ביותר שתראו הוא בשורת המשימות, שכעת תהיה ממורכזת בתחתית המסך ומינימליסטית הרבה יותר, כמו במערכת ההפעלה של מחשבי מק ומערכות הפעלה IOS. פרט לכך שורת המשימות מתפקדת כמעט בדיוק אותו דבר. לחיצה על כפתור ההתחל תפתח בפניכם את תפריט ההתחל, שבו מככבות האפליקציות של מיקרוסופט, ותוכלו לקבל שם המלצות לאפליקציות נוספות בהתאם לאלו שכבר הורדתם למחשב.

אנחנו לא כל כך בטוחים למה עדיין יש גם כפתור התחל וגם שורת חיפוש בשורת המשימות, מאחר שהם מתפקדים כמעט אותו דבר בכל הנוגע למציאת אפליקציות וקבצים. אך אם נתעלם מהדבר הזה, המראה הכללי של מערכת ההפעלה נראה ומרגיש הרבה יותר נקי, וכך למעשה נהיה פשוט ומהנה יותר להשתמש בווינדוס 11. 

ערכות הנושא מרהיבות יותר מאי פעם עוד שדרוג שהפך את וינדוס 11 לתענוג לעיניים זה ערכות הנושא שמגיעות איתו. תוכלו למצוא 6 ערכות נושא שלמות שיהיו זמינות עבורכם מיד, ואלו יאפשרו לכם לבחור כיצד לעצב את המערכת עם צבעים עזים, רקעים יפים ומצבי אור או חושך – כל זאת כדי לספק לכם חוויית משתמש אישית ומרעננת שתתואם לטעם שלכם. אהבנו מאוד את ערכת הנושא Glow, שמורחת על שולחן העבודה צבעי סגול עמוקים במצב חושך לצד גווני כחול בוהקים במצב אור. אם ערכות הנושא המוצעות לא קלעו לטעמכם, תוכלו לבחור לשנות כל פרט ופרט כאוות נפשכם, כמו הרקע לשולחן העבודה, הצבעים של מערכת ההפעלה ואפילו לשלב מצבי אור וחושך באפליקציות שונות.הבחירה לחלוטין שלכם .

ריבוי משימות נהיה קל ופשוט עוד יותר מאחר שעבודתנו מתבצעת כולה מול מחשב, ולא חסר לנו ממנה, אנחנו מעריצים מושבעים של אפשרויות ריבוי המשימות שהיו בווינדוס 10. אך מערכת ההפעלה החדשה לקחה אותן צעד אחד קדימה, וניתן להגיד שאף לקחה השראה ממערכת ההפעלה macOS, ולדעתנו זה מבורך. בדיוק כמו במחשבים של אפל, כעת אתם יכולים ליצור מספר שולחנות עבודה וירטואליים בקלות, כשבכל אחד מהם יכולות להיות אפליקציות שונות פתוחות. זה יעיל מאוד אם למשל תייצרו לעצמכם שולחן עבודה שמותאם לעבודה ושולחן עבודה נוסף שמותאם לפנאי. יצירת שולחנות העבודה האלה ודילוג ביניהם נעשה בקלות ובמהירות הבזק, ומאוד אהבנו גם את האפשרות לתת לכל שולחן עבודה וירטואלי רקע משלו, שעוזר להבדיל בקלות בינו לבין אחרים.העבודה קלה יותר נוחה יותר ולמשתמשי מק גם תהיה מוכרת.

כלים אחרים לריבוי משימות, כמו למשל הצמדת חלונות לפינות השונות של המסך, הפכו לאינטואיטיביים יותר מאי פעם, ויש גם טריקים חדשים שיעזרו לכם להשתמש בהם בקלות רבה יותר. ניתן כעת לנצל את תצורת ה-Snap, שמאפשרת לכם לרחף עם סמן העכבר מעל חלון מסוים ולבחור בין שלל תצורות, ביניהן פיצול המסך בין שתי אפליקציות או יצירת פסיפס של 4 חלונות שפתוחים במקביל אחד לצד השני. תוכלו ליצור אף תצורה משלכם וזה די פשוט מניסיוננו, אך לעת עתה אפליקציות צד שלישי, כמו ספוטיפיי למשל, לא תומכות באפשרות הזו כמו שהיינו רוצים ולפעמים חוסמות חלונות אחרים במסכים קטנים. סביר להניח שמפתחי האפליקציות ידביקו את הפערים בהמשך, אך לעת עתה אפשר לצפות לקצת הפתעות לא נעימות מתוכנות שלא שייכות למיקרוסופט.מניחים שאלה חבלי ליידה ויסתדרו ככל שהזמן יחלוף.

שדרוג לאפשרות הסיוע בהתמקדות אפשרות הסיוע בהתמקדות הייתה קיימת גם בחלונות 10, אך אנחנו מודים שלא היינו מודעים אליה כלל כי היא הייתה קבורה איפשהו בין שאר התכונות והכלים של המערכת. בווינדוס 11 עם זאת אף אחד לא יתעלם ממנה, כי הרבה יותר קל לגשת אליה ישירות משורת המשימות, ובה ניתן לשנות את ההגדרות שישפיעו על ההתרעות שהמערכת תציג בפניכם. מצאנו את עצמנו משתמשים באפשרות הזו הרבה, במיוחד כשהגיע הזמן להתיישב לעבוד על כתבה ארוכה, וזה בהחלט כלי מבורך שמסייע להתמקד ובעבודה לא להתפתות לבדוק כל כמה דקות מה קורה ברשתות החברתיות.

יש עוד הרבה שדרוגים קטנים נוספים יש עוד הרבה שינויים קטנטנים ומוצלחים שנעשו במערכת ההפעלה הזו, כמו למשל העובדה שתיקיות ברירות מחדל כמו "מוזיקה", "סרטונים" ו"תמונות" מגיעות כעת בצבעים שונים וקל הרבה יותר להבדיל ביניהן במבט חטוף. כל זה משתלב גם עם נגיעות קטנות שככל הנראה הגיעו בהשראת מערכות ההפעלה השונות של המק והסמארטפונים, כמו למשל לוח בקרה אסתטי יותר שאפשר לגשת אליו במהירות ובנוחות כדי להגיע לאפשרויות רשת, בלוטות' וכדומה. מיקרוסופט אמנם לא המציאה את הגלגל מחדש, אך בהחלט הפכה אותו לנעים יותר למראה. אהבנו גם את העובדה שכשמשתמשים במיקרופון מופיע אייקון קטן בתחתית המסך, וכך למעשה קל מאוד לדעת האם מישהו שומע אותנו במהלך שיחה בזום או לא, וגם את העובדה שווינדוס 11 מראה עכשיו כמה זמן ייקח להתקין את עדכוני המערכת לפני שלוחצים על כפתור ה"עדכון".אלה עידכונים קטנים שמשפרים את חווית המשתמש.

השדרוגים שלא אהבנו בווינדוס 11 על אף היופי ושיפור ממשק המשתמש, אם מתמקדים בפונקציות חדשות מסוימות בווינדוס 11 מגלים שהן לוקות בחסר, מעוצבות רע או פשוט לא יעילות, ונכון לעכשיו הן לא הרשימו אותנו בלשון המעטה. למעשה, הן כלל לא היוו עבורנו שיפור בהשוואה לכלים דומים אחרים שהיו זמינים בווינדוס 10, או סיפקו חידוש יעיל לעומת מה שלא היה. אפליקציית ווידג'טים חדשה ומסורבלת בווינדוס 11 יש אפליקציית ווידג'טים חדשה, שהיא למעשה שדרוג לזו שהייתה קיימת בווינדוס 10. בעזרתה ניתן לראות כותרות של אתרי חדשות, תחזית מזג אוויר, תוצאות משחקי ספורט וכדומה – הכל ממבט חטוף בתפריט אחד. עם זאת, התפריט הזה קצת מסורבל במצבו הנוכחי, ולא מצאנו את עצמנו משתמשים בו הרבה. לעת עתה יש רק 11 ווידג'טים זמינים והם לא עד כדי כך מיוחדים ביחס למה שקיים במכשירים של אפל ואנדרואיד. סביר להניח שעם הזמן יהיו עוד וזה יהיה טוב יותר ויעיל יותר, אך במצב הנוכחי לא מדובר בשינוי שמצדיק את עצמו ושיש בו הרבה אפשרויות להתאמה אישית. אפליקציית Teams לביצוע שיחות – לא מומלצת בשורת המשימות החדשה תמצאו את אפליקציית Teams, שמאפשרת לכם לשלוח הודעות טקסט לחבריכם או לערוך איתם שיחות וידאו. יש לנו שתי בעיות עיקריות עם האפליקציה הזו: היא לא משתלבת יפה במסך כמו FaceTime או iMessage במערכת ההפעלה של המק, ולעת עתה אנשים מעדיפים להשתמש בתוכנות אחרות, לכן אם חבריכם או עמיתיכם לעבודה לא משתמשים ב-Teams, לא יהיה לכם מה לעשות עם האפליקציה הזו היא יותר יעילה אולי לאלה שמשמשים בה במסגרת העבודה ורגילים אליה. בעיה גדולה נוספת היא שגם אם תזמינו חברים להשתמש ב-Teams, הם יצטרכו לעבור תהליך מייגע כדי להירשם, לתחבר ולהתחיל לערוך בה שיחות. זאת ועוד, צריך לפתוח את האפליקציה באופן מלא על מנת להזמין איש קשר חדש, וזה לדעתנו צעד מיותר שנוגד את מה שמיקרוסופט ניסתה לעשות בכל הנוגע לנוחות השימוש במערכת על ידי גישה מהירה לאפשרויות ואפליקציות.

אז האם כדאי לשדרג לווינדוס 11? נהנינו מאוד לעבוד עם וינדוס 11, אך לא היינו קוראים למערכת ההפעלה הזו "שדרוג" בינתיים – לפחות לא עבור כולם. השינויים הוויזואליים מרעננים ונחמדים ויש הרבה פעולות שהפכו לפשוטות ונגישות יותר בעזרת עיצוב חכם של המערכת, אך כשאנחנו חוזרים לעבוד על מחשב עם חלונות 10, קשה להגיד שכל האפשרויות האלה עד כדי כך חסרות לנו. לעת עתה יש לכם שתי סיבות עיקריות לעדכן את מערכת ההפעלה שלכם: אם אתם נוהגים לעבוד על מספר משימות במקביל (בשל שולחנות העבודה הווירטואלים ותצורת החלונות שניתנת לעיצוב אישי) או אם אתם פשוט רוצים שהמחשב שלכם ייראה רענן ומודרני יותר. יתכן גם שאנשים שלא מתמצאים בטכנולוגיה יעדיפו את וינדוס 11, פשוט מכיוון שהוא פחות מסורבל, אולם איננו יכולים להגיד שווינדוס 10 היה לדעתנו עד כדי כך קשה לשימוש למי שאינו מתורגל בעבודה עם מחשבים. אנחנו התרשמנו שווינדוס 11 הוא פשוט וינדוס 10 שהמציא את עצמו ממש מעט מחדש, אך במובנים רבים זה דווקא טוב. לא הסתבכנו כלל בשימוש במערכת והכל היה מוכר, אך מעוצב בצורה אסתטית ונקייה יותר. חשוב לציין שכמו כל מערכת הפעלה חדשה בימיה הראשונים, גם בחלונות11 יצוצו באגים כאלה ואחרים או פרצות אבטחה שלאורך הזמן יתוקנו עם עדכונים, ואם אתם מעדיפים שלא להיתקל בהם ולהסתכן – במיוחד בכל הנוגע לשימוש באפליקציות צד שלישי – כדאי לדחות את העדכון לזמן אחר.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אמיר בורשטיין
שירותי מחשוב

השאירו פרטים או התקשרו ואחזור אליכם במהירות